Dve zákerné písmená

Autor: Katarína Kasalová | 1.4.2013 o 17:24 | (upravené 5.4.2013 o 9:06) Karma článku: 13,28 | Prečítané:  373x

Najprv krátko o fráze "something is tricky" - "niečo je zložité / komplikované / zákerné." Používa sa, keď je vec, ktorú riešime nie práve jednoduchá alebo priamočiara.

 

Pri precvičovaní diktovania emailovej adresy s klientami by som mohla povedať, že: "Spelling is quite tricky." - "Hláskovanie je trochu zákerné." Hlavne keď sa dostaneme k písmenám "i" a "e". Nejdem sa tu teraz motať okolo toho, prečo si ľudia v angličtine mýlia tieto dve hlásky, radšej sa pozrime na to, ako si zapamätať rozdiel:

Iste všetci poznáte hlášku "E.T. is calling home." - "E.T. volá domov." - asi by vám neprišlo na um vysloviť to inak ako [ í tí ], ak je vám to známe, tak si to ešte spojte s tým, že skratka "E.T." znamená "extra terrestrial", čo znamená "mimozemšťan." Určite by ste nikdy nenapísali "ixtra." Čiže spojte si zvuk [ í ] s "E.T. volá domov."

Verím, že keď sa na to pozriete takto, prestane to byť "a hard nut to crack" - "tvrdý oriešok". Takže poďme sa pozrieť na druhý tvrdý oriešok. - "Let's have a look at the next hard nut to crack".

Písmenom "i" sa zase začína skratka "IT" a zvykli sme si hovoriť [ aj tí ] a "ajťák" alebo "ajtíčkár" na niekoho kto robí s informačnými technológiami. Nikdy by sme nepovedali že je niekto "íťák"… Takže to vlastne viete! Že "e" = [ í ] a "i" =[ aj ].

Čiže nerobme z komára somára. - "Let's not make a mountain out of a molehill." Zopakujme si dnes rozdiel medzi týmito dvomi písmenami ešte dnes párkrát a nabudúce budeme hláskovať bez trápneho ticha ako profíci!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?