Tá naša zábudlivá

Autor: Katarína Kasalová | 8.4.2013 o 6:39 | Karma článku: 8,08 | Prečítané:  582x

Stalo sa vám už niekedy, že ste si chceli spomenúť na slovíčko a nešlo to? Márne ste hľadali a stále nič, iba trápne ticho, v najlepšom prípade ste sa ho potom pokúsili opísať? A v inej situácii, neskôr, keď ste sa už venovali inej činnosti, vám zrazu napadlo?

Toto je presne tá situácia, kedy sa vystresujeme a práve preto zo seba nič nevydáme. Nielen podľa mojich skúseností, sa toto udeje v prípade, že si stresom a z neho vyplývajúcimi negatívnymi myšlienkami zablokujeme mozog. Začneme sa blokovať tým, že si nevieme spomenúť, lebo "nám slovíčko vypadlo" - "it slipped our mind", a sústredíme sa iba na to.

Niekedy sa môže stať, že si na to slovo spomenieme už pri jeho opise. Ten nám uľaví od stresu, lebo aspoň niečo hovoríme, a je to! Základom by teda v ideálnom prípade malo byť zachovať si chladnú hlavu a pokúsiť sa z takejto situácie vykľučkovať opisom. Predsa nie všetci máme pamäť ako slon, a dokonca, predstavte si, aj v angličtine sa povie: "to have a memory like an elephant".

A zas naopak, keď máte deravú pamäť, anglické slovné spojenie je tiež veľmi podobné: "to have a memory /mind like a sieve", kde "sieve" znamená "cedidlo", ktoré ako všetci vieme, je deravé!

V situácii keď sa chcem zbaviť stresu mi často pomôže "down memory lane", čo znamená že sa pokúšam spomenúť si na pekné momenty, ktoré som zažila - "spomínam na staré dobré časy".

 

Takže, ak si chcete precviciť pamäť a vyhnúť sa stresu nabudúce, zoberte lepiace štítky - post-ity a napíšte si na ne niečo čo by sa chceli "naučiť naspamäť" - "learn by heart". A vpíšte si to úspešne do pamäti - "commit it to your memory". Ak vás to nebaví, skúste čítať veľa článkov, či sledovať filmy a seriály s anglickými titulkami to je tiež skvelé, aby ste si "vyvinuli cit pre jazyk" - "to develop an ear for a language", potom je ale dôležité, aby ste si nadobudnuté slovíčka alebo frázy aj precvičovali, najlepšie tak, že ich nabudúce použijete v konverzácii alebo napríklad v novom statuse.

 

"Break a leg!" - "Zlomte väz!"

 

 

Popis k obrázku: Moja pamäť je hrozná.

Ako veľmi je zlá?

Čo je ako zlé?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid v šlágri remizoval s Barcelonou, gól strelil v úplnom závere

Otvárací gól strelil Luis Suárez, vyrovnal obranca Sergio Ramos.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.

SVET

Ako Trump za pár dní nahneval dve jadrové mocnosti

Trump sa pustil do telefonátov so svetovými lídrami.


Už ste čítali?