Trošku o trošku.

Autor: Katarína Kasalová | 11.3.2013 o 5:59 | (upravené 11.3.2013 o 6:43) Karma článku: 7,86 | Prečítané:  809x

V minulom úvodnom blogu som načrtla náš typickú slovenskú náturu. Dnes by som sa chcela venovať zopár nápadom ako  sa odblokovať. Ja verím v kombináciu viacerých.

 

A to:

Treba sa dobre pripraviť. Aj príslovie hovorí, šťastie praje pripraveným. Mnohí a možno vlastne všetci moji klienti sa sťažujú na to že, sa nemajú kedy učiť. A ja ako mantru stále dookola opakujem, nájdite si na učenie päť minút denne. Pri rannej káve, na ceste do práce, v zápche, v momente kedy akože niečo robíte a pritom iba tak sedíte. Určite sa taká chvíľka nájde u každého.

Neučte sa  naraz veľa, napríklad si môžte určiť dve-tri slovíčka a počas tých piatich minút si ich opakovať. Použite ich  vo vlastnom kontexte, napríklad vo svojom novom statuse. Ako motivácia vám môže slúžiť vyhliadka lepšej úrovne vašej komunikácie v budúcnosti.

 

Ďalej ak sa nám zdá, že prejav druhých je dokonalejší ako ten váš, veľmi sa mýlite. Možno keby sme videli do ich vnútra, zistili by sme že sú rovnako nervózni ako vy. Často pomôže ak sa začnete usmievať. Najprv ten úsmev bude možno pôsobit silene, ale v momete, keď sa začnete usmievať, zrelaxujete a prestanete byť takí nervózni. Vyskúšajte to nabudúce!

 

Nikdy nie je hanba sa opýtať. Skôr je hanba sa neopýtať. Napríklad na pohovore. Štruktúru pohovorov sme v trhovej ekonomike postupne prebrali zo Západu. Súčasťou takého "západniarskeho" pohovoru je aj čas,  kedy sa môžete pýtať. Náš slovenský blok nám to ale neumožňuje, lebo sa bojíme, že by sme sa spýtali niečo hlúpe. Práve dobre položená otázka o vás veľa vypovie. Napríklad aj to, že ste sa pripravili, a takto sme sa vlastne dostali na prvý bod.

 

Všetko je to veľmi prepojené, veď sme jedna bytosť.

 

Na záver by som nazrela do úskalí anglickej gramatiky a vysvetlila vám jednu vec, môže to byť práve to, čo sa dnes počas tých piatich minút naučíte.

 

"a few" versus "a little" - obe znamenajú že máme niečoho trošku, ale používajú sa inak. Keď ich použijeme vo vete, myslíme to pozitívne  - "nie veľa, ale trochu".

 

- "a few" použite so slovami ktoré sa dajú počítať, preložené do ľudského jazyka, tie ktoré majú množné číslo (napríklad: stôl, fľaša, …)

There are a few bottles left in the fridge. - V chladničke zostalo zopár fliaš.

 

- "a little" použite so slovami ktoré nemajú množné číslo (napríklad: peniaze, čas, …)

We just have a little time left, we need to hurry up. - Máme už len trochu času, musíme si pohnúť.

 

 

Veľa zdaru!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?