Tá naša zábudlivá

Autor: Katarína Kasalová | 8.4.2013 o 6:39 | Karma článku: 8,08 | Prečítané:  601x

Stalo sa vám už niekedy, že ste si chceli spomenúť na slovíčko a nešlo to? Márne ste hľadali a stále nič, iba trápne ticho, v najlepšom prípade ste sa ho potom pokúsili opísať? A v inej situácii, neskôr, keď ste sa už venovali inej činnosti, vám zrazu napadlo?

Toto je presne tá situácia, kedy sa vystresujeme a práve preto zo seba nič nevydáme. Nielen podľa mojich skúseností, sa toto udeje v prípade, že si stresom a z neho vyplývajúcimi negatívnymi myšlienkami zablokujeme mozog. Začneme sa blokovať tým, že si nevieme spomenúť, lebo "nám slovíčko vypadlo" - "it slipped our mind", a sústredíme sa iba na to.

Niekedy sa môže stať, že si na to slovo spomenieme už pri jeho opise. Ten nám uľaví od stresu, lebo aspoň niečo hovoríme, a je to! Základom by teda v ideálnom prípade malo byť zachovať si chladnú hlavu a pokúsiť sa z takejto situácie vykľučkovať opisom. Predsa nie všetci máme pamäť ako slon, a dokonca, predstavte si, aj v angličtine sa povie: "to have a memory like an elephant".

A zas naopak, keď máte deravú pamäť, anglické slovné spojenie je tiež veľmi podobné: "to have a memory /mind like a sieve", kde "sieve" znamená "cedidlo", ktoré ako všetci vieme, je deravé!

V situácii keď sa chcem zbaviť stresu mi často pomôže "down memory lane", čo znamená že sa pokúšam spomenúť si na pekné momenty, ktoré som zažila - "spomínam na staré dobré časy".

 

Takže, ak si chcete precviciť pamäť a vyhnúť sa stresu nabudúce, zoberte lepiace štítky - post-ity a napíšte si na ne niečo čo by sa chceli "naučiť naspamäť" - "learn by heart". A vpíšte si to úspešne do pamäti - "commit it to your memory". Ak vás to nebaví, skúste čítať veľa článkov, či sledovať filmy a seriály s anglickými titulkami to je tiež skvelé, aby ste si "vyvinuli cit pre jazyk" - "to develop an ear for a language", potom je ale dôležité, aby ste si nadobudnuté slovíčka alebo frázy aj precvičovali, najlepšie tak, že ich nabudúce použijete v konverzácii alebo napríklad v novom statuse.

 

"Break a leg!" - "Zlomte väz!"

 

 

Popis k obrázku: Moja pamäť je hrozná.

Ako veľmi je zlá?

Čo je ako zlé?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?