Curling - keď všetci s radosťou zametáme

Autor: Katarína Kasalová | 19.2.2014 o 9:34 | (upravené 19.2.2014 o 10:07) Karma článku: 4,37 | Prečítané:  732x

Rozhodla som sa preskúmať tento na "pohľad veľmi komický šport" - "seemingly hilarious sport". Prvá zmienka o curlingu pochádza zo "stredovekého Škótska" - "Medieval Scotland". Tu mi napadá, že ak chcem povedať, že niekoho "názory sú sto rokov za opicami", v angličtine tento zaostalý pohľad spájame so stredovekom, preto povieme "your point of view is medieval". Curling sa hral už na prvých moderných Olympijských hrách v 1924, ale až v Nagane v roku 1998 bol znova ich súčasťou.

Pozrime sa na špecifickú slovnú zásobu, ktorá sa pri tomto športe používa, a zároveň rozlúštime jeho zákonitosti:

“curling-stone” alebo “rock” - kameň, s ktorým sa curling hrá. Tento žulový kameň váži približne 22kg a obvod má 91,4cm. Väčšina curlingových kameňov pochádza z malého škótskeho ostrova Ailsa Craig.

Ostrov Aisla Craig

“scoop” - “zametať” - na ľade sa kryštalizujú malé čiastočky ľadu, preto tento vtipný pohyb. V domácnosti ale povieme, že “sweep the floor” - “zametať podlahu”.

“bonspiel” - curlingový turnaj

“tee” - “terč”, obklopený kruhmi. Mieri sa na neho kameňmi. Keď sa hrana kameňa dotkne terču, môže pred ním zametať už iba jeden hráč, a môže už zasiahnuť aj protihráč.

“house” - “hlavný kruh”, na získanie bodov musia hráči mieriť čo najbližšie k stredu. Ten je ohraničený hlavným kruhom.

ihrisko

“hog line” - “hranica ihriska”, určuje kde sa musí kameň “pustiť” - “release” a kam sa na druhej strane musí dostať, “aby bol v hre” - “to be in play”.

“broom” - “metla”, predstavte si, že pôvodne sa používali také isté metly, ako naše staré mamy používali! No teraz už sa používajú fajnové, so “srsťou z prasaťa alebo koňa” - “hog hair or horsehair”.

“rukoväť” - “handle” tiež už dávno nie je z dreva, ale z “dutých sklenených vlákien” - “hollow fiberglass”.

“hack” - niečo ako “odrazisko”, rez v ľade, alebo zapustené kamene, od ktorých sa odráža. Hráči nosia na tento účel aj topánky s inou “podrážkou” - “sole” na oboch nohách. Jedna pomáha v “šmýkaní” - “slide” a druhá mu práve zabraňuje.

“roar” - “valiť sa”, zvuk, ktorý kameň vytvára, keď sa “veľkou rýchlosťou” - “at a great speed” valí ihriskom. Kedysi sa curling nazýval aj “roaring game” - “hrmotajúca hra”, práve kvôli tomu ako znie.


Ak vás tento šport zaujal, pozrite si video. Na prvý pohľad vyzerá jednoducho, a po kvalitnom tréningu aj taký iste je. Veď ako sa hovorí, “ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku” - “smooth seas don't make skilful sailors”.Popis k obrázku: Curling - jediný šport, ktorý môžeš hrať v pyžame


 

zdroj: http://blog.oxforddictionaries.com/2014/02/10-words-need-know-curling/

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Šatan: Z nášho trendu nezľavíme. Budeme v ňom pokračovať

Keď sa pozriem na celý turnaj, sú tam pozitívne veci, na ktorých sa dá stavať do budúcnosti, hovorí Miroslav Šatan.

DOMOV

Zo záchraniek sa vytrácajú lekári

Lekárov je nedostatok, viac ich lákajú nemocničné urgenty. Od služby v záchranke ich odrádza aj slabý plat.

ŠPORT

Surový: Nebudeme sa navzájom obviňovať. Zlyhali sme ako tím

Bola to veľká škola pre mladých hráčov.


Už ste čítali?