Beh s podmienkami

Autor: Katarína Kasalová | 10.6.2014 o 11:29 | (upravené 24.6.2014 o 20:08) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1104x

Jedna z prvých vecí, ktorú s novými klientami na začiatku vždy riešim je “správne používanie podmienkových viet” - “correct use of conditional sentences”. Niekto by mohol povedať, veď gramatika nie je dôležitá, no práve ten nepochopil, že “jej pravidlá slúžia na vyjadrenie toho, čo chceme povedať” - “its rules serve to express what we want to say”. Platí to aj pri podmienkach, ukážem vám ako, a zároveň si zopakujeme slovíčka z predchádzajúceho blogu.  

“If I go for a run in the morning, I feel less stressed all day.” - “Ak idem ráno behať, celý deň sa cítim menej vystresovaná.”

- v tomto príklade som použila tzv. “nultú podmienku” - “zero conditional”, lebo je to ako Jednoduchý prítomný čas, kde platí, že hovorím o niečom, čo jevždy pravda, fakt alebo pravidlo.   

 

Videli ste už niekedy slovo “unless”? Znamená,“ak nie”, či “iba ak by”. Môžte ho v použiť aj v nultej podmienke.

“Unless you stretch, your muscles get sore.” - “Ak nerobíte naťahovacie cvičenia, dostanete svalovú horúčku.”

 

“I will improve my performance if I have the correct posture and movement.” - “Zlepším svoj výkon, ak budem mať správne držanie a pohyb.”

- “prvá podmienka” - “first conditional” vyjadruje,čo sa stane v budúcnosti, aký budú mať veci dôsledok. K chybám často dochádza v tomto príklade: “I'll call you when I get there.” - “Zavolám ti, keď tam prídem.” - v slovenčine by sme automaticky pchali medzi “I” a “get” “will”, lebo sa snažíme urputne a doslovne “prekladať”, no úplne zle! “Will” totiž za “if” alebo “when” nepatrí.

 

“If going to the gym was the only option, I would never do any exercise.” - “Ak by chodenie do posilňovne bolo jedinou možnosťou, nikdy by som necvičila.” - táto veta je hypotetická, lebo môžme športovať hocikde. Keď chceme len tak špekulovať, použijeme “druhú podmienku” - “second conditional”, kde v obidvoch častiach súvetia použijeme minulý čas, aby sme naznačili, že ide o niečo “nereálne”.

 

A dostávame sa k tej, podľa mnohých, najbrutálnejšej - “tretej podmienke” - “third conditional”.  Použijem teraz ten príklad s naťahovacími cvičeniami. No v inej situácii. Predstavte si, že sa v práci bavíte s kolegami o tom, “ako dobre, že ste sa po behu predvčerom natiahli, lebo inak by ste mali dnes svalovku” (vačšinou sa naplno rozvinie až o 2 dni).

-“If I hadn't stretched, I would have had sore muscles.”

Na to, aby sme takéto niečo vyjadrili, potrebujeme nasledovné:

dve minulosti - kde prvá je tá, kedy sme našťastie robili tie cvičenia - “Predminulý čas” - “Past Perfect”, a druhá je tá kedy by sme mali svalovicu - “Predprítomný čas” - “Present Perfect”, lebo sa námminulosť prelína s prítomnosťou.

 

Skúsme ešte jeden príklad:“If I hadn't checked my form with Runform, I wouldn't have known how I run.” - “Keby som si neoverila s Runform http://runform.com/ moje behanie, nevedela by som ako behám.”


 

“If you want to practise the conditionals, here is a simple website.”  - “Ak si chcete precvičiť podmienky, tu je jednoduchá stránka.”

http://www.englishgrammarsecrets.com/type0/menu.php

 

and

 

“If you want to practise face to face, check my contact details.”


 

“That's it for today.” - “To je na dnes všetko.”

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?