Informovanosť lieči (zmeny ochrany súkromia v Spotify)

Autor: Katarína Kasalová | 23.8.2015 o 20:44 | (upravené 23.8.2015 o 20:53) Karma článku: 3,14 | Prečítané:  619x

Používate Spotify? Možno aj vás vydesila tento týždeň správa o tom, že sa v tejto appke výrazne zmenili nastavenia ochrany súkromia (privacy settings) - a teda, čo so Spotify zo svojho telefónu, počítača alebo tabletu zdieľate

No informovanosť lieči, preto ma potešil článok na americkom Wiredekde vysvetlili, ako sa veci majú. Ja som ho pre vás skrátila a preložila:

V prvom rade sa vás Spotify pri každom zdieľaní spýta, či chcete danú vec (fotku, polohu, dáta senzora) zdieľať s appkou. Na čo? Veľmi zjednodušene povedané: tým, že appke sprístupníte informácie o vašej polohe a dennom režime, umožníte jej prispôsobiť sa vášmu rytmu dňa.

V článku ďalej opisujú konkurenčné appky a porovnávajú ich podľa týchto kritérií: zdieľanie adresára (contacts), galéria (photos), media súbory - playlisty, poloha, zdieľanie dát tretím stranám - iným firmám.

K tomu podotknem, že ak už používate Google Play Music, a teda máte Android, Google už aj tak o vás všetko vie. Podľa toho vám napríklad vyberá reklamy, ktoré uvidíte.Ale čo to znamená, keď pustím Spotify do môjho adresára? Umožní vám to zdieľať hudbu s ľuďmi vo vašich kontaktoch cez ich telefónne čísla a e-maily - tak ako napríklad Instagram.

A prečo mi chcú liezť do fotiek? No, aby ste si mohli dať do hlavičky appky fotku, akú chcete. Nehrozí žiadne prečesávanie galérie zvedavými programátormi.

A media súbory - playlisty chce prečo? Aby sme si mohli púšťať hudbu z playlistov aj bez pripojenia na internet.

Vedieť kde som je im na čo dobré? Spotify teraz ponúka aj playlisty našité na vaše aktuálne tempo napríklad pri behu. Preto chce vedieť, kde ste a ako rýchlo sa pohybujete.

No a nakoniec zdieľanie dát tretím stranám je kvôli reklame a právnej zodpovednosti a dnes je to už štandard, ktorý používa každá appka.

Rozhodnutie je na vás, hlavne si dobre prezrite, čo už appka povolila za vás. Ak vás zaujíma celý článok a chcete sa z neho naučiť aj pár slovíčok, pozrite si ich nižšie.

A ak vás tento blog zaujal, môžte ho pokojne zdieľať.

vydesiť - terrify

zdieľať - share

kde vysvetlili, ako sa veci majú - where they cleared things up

V prvom rade - in the first place

konkurenčné - competitive

aj tak - anyway

Umožní - enable

hlavička - header

prečesávať - comb through

bez pripojenia na internet - offline

našité - customized

tempo - pace

právna zodpovednosť - legal liability

zdroj obrázku: http://www.metalinjection.net/its-just-business/spotify-says-its-responsible-for-10-of-all-u-s-record-label-revenue-in-2015-so-far

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.


Už ste čítali?