#allforjan

Autor: Katarína Kasalová | 11.3.2018 o 21:26 | (upravené 19.3.2018 o 19:55) Karma článku: 3,18 | Prečítané:  907x

Slovensko krváca, chceme spravodlivosť (justice) a ja cítim potrebu priložiť pero k dielu. A tak som sa rozhodla po rokoch znovu oživiť (revive) tento blog, aby som vám nabila zásobníky (load your ammo) slovnou zásobou.

Keď sa o tejto situácii budete baviť s cudzincami.  Vybrala som si na pomoc článok, ktorý vyšiel v The Guardian, s názvom Death of investigative journalist sparks mass protests in Slovakia - Smrť investigatívneho novinára na Slovensku podnietila hromadné protesty.

V úvode článku sa píše, že zomrel Ján Kuciak a jeho snúbenica (fiancée), lebo písal o prepojení (link) politikov s mafiou. Davy (crowds) žiadajú odstúpenie (resignation) premiéra. Polícia tvrdí, že "najpravdepodobnejším" (most likely) dôvodom tejto vraždy je článok, ktorý Ján pripravoval o údajných väzbách (alleged ties) medzi vrcholnými (top) slovenskými politikmi a mafiou. Po jeho smrti (posthumously) bol tento článok uverejnený (published).

Piatkový protest bol najväčší od čias Zamatovej revolúcie (Velvet Revolution), kedy bol zvrhnutý (toppled) komunizmus. Tisíce ľudí pochodovali (marched) nielen v Bratislave, a stovky ľudí sa stretli (gathered) v európskych mestách a inde vo svete.

Organizátori žiadajú (demand) dôsledné vyšetrenie (thorough investigation) a novú "dôveryhodnú vládu" (trustworthy government). Ľudia už neveria, a táto vražda tak opäť vyvolala (rekindled) frustráciu verejnosti (public) nad nevyriešenými (unresolved) škandálmi úplatkárstva a rodinkárstva (graft and cronyism). 

Podľa článku, naše hospodárstvo (economy) počas vlády Fica prekvitá (florish). No v piatok v uliach ľudia štrngali kľúčami (jangled keys) ako v 1989, počas manifestácií (rallies) proti komunistom. 

Prezident Kiska, Fico a Danko sa stále nedohodli (have failed to agree on) na pláne, ako zmierniť napätie (defuse tensions). Danko vyhlásil, že sa budú snažiť, aby tieto udalosti (events) neboli politicky zneužité (exploited). 

Štátni úradníci varovali pred násilím (violence) počas pochodu, ale k žiadnemu narušeniu (disruption) našťastie, a aj vďaka organizátorom, nedošlo. 

Fico zatiaľ konšpiruje (conspire) a verejnosť sa nestačí čudovať (wonder). Odoláva (resist) tlakom, aby odvolal (sack) ministra vnútra (interior minister). 

Niektorí analytici tvrdia, že ak sa Ficova koalícia rozpadne, mohol by ďalej viesť (lead) vládu s podporou (backing) krajne pravicovej strany (far-right party). Fico ale nikdy takejto kríze nečelil (Fico has never faced such a crisis before). 

"Let's stand for decency in Slovakia!"

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?